DocWay lider w integracji DocuWare dla firm w Polsce nr1!

KSeF a obieg faktur – tak prosto, jak to tylko możliwe

Autor wpisu: Adam Chodkowski

Data publikacji: 21 czerwca 2023
Ostatnia aktualizacja: 24 września 2024

Ponieważ w tym momencie wejście w życie KSeF wydaje się być nieuniknione, a sama tematyka jest związana z przedmiotem naszej działalności, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najistotniejsze informacje na temat tego systemu.

W artykule tym odpowiemy na powtarzające się pytanie, jak KSeF wpływa na elektroniczny obieg faktur i czy oznacza to, że nie warto wdrażać takiego obiegu faktur w firmie?

 1. Co to jest KSeF?

KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur jest rodzajem platformy online wprowadzającej nowe faktury w formie elektronicznej, nazywane fakturami ustrukturyzowanymi, które mają być używane zamiast faktur papierowych.

Platforma ta nadaje uprawnienia do:

  • Wystawiania faktur ustrukturyzowanych,
  • Otrzymywania faktur ustrukturyzowanych,
  • Udostępniania faktur ustrukturyzowanych,
  • Przechowywania faktur ustrukturyzowanych.

System ten został opracowany przez Ministerstwo Finansów. Dzięki niemu Ministerstwo uzyskuje dostęp do informacji o fakturach wystawianych przez polskie przedsiębiorstwa, co pozwala zapobiegać nadużyciom.

2. Co to jest faktura ustrukturyzowana?

Faktura ustrukturyzowana to faktura w formie elektronicznej wystawiona w Krajowym Systemie e-Faktur.

Ta faktura elektroniczna jest plikiem XML zawierającym dane wymagane przez obowiązujące przepisy prawa. Dokładne informacje o tym, jakie są to dane, są określone we wzorze znajdującym się w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP.

Zgodnie z art. 2 pkt 32a) Ustawy o VAT fakturą ustrukturyzowaną nazywa się dokument wystawiony przy pomocy Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym.

3. Od kiedy KSeF jest obowiązkowy?

Dla płatników VAT system e-faktur KSeF będzie obligatoryjny od 1 lipca 2024 roku. Płatnicy zwolnieni podmiotowo z VAT będą mieli trochę więcej czasu, ponieważ dla nich korzystanie z systemu będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025.

Kary za brak wdrożenia KSeF będą obowiązywały od 1 stycznia 2025 roku, dlatego firmy nadal mają czas na wykonanie potrzebnych zmian w systemach informatycznych. Warto jednak pamiętać, że kara może wynieść nawet do 100% wysokości kwoty podatku znajdującego się na fakturze. Do zwlekania zatem nie zachęcamy.

d683ce5c a0b6 4744 9e6a 3efde3536faa
KSeF a obieg faktur – tak prosto, jak to tylko możliwe 4

4. Czy wszystkie faktury będą w KSeF?

Nie wszystkie, ponieważ z obowiązku trzymania w KSeF będą zwolnione poniższe dokumenty:

  • Faktury B2C – business-to-consumer,
  • Faktury od zagranicznych kontrahentów, przy czym nasze faktury wystawiane dla podmiotów zagranicznych już muszą być w systemie, a ponieważ nasz kontrahent zagraniczny nie będzie używał KSeF, to trzeba mu będzie wysyłać faktury tak, jak dotychczas,
  • Faktury uproszczone mające postać paragonu do 450 zł,
  • Faktury z kas rejestrujących – jedynie do 01.01.2025!!!,
  • Bilety spełniające funkcję faktury,
  • Paragony na płatnych autostradach,
  • Faktury wystawiane w procedurze OSS i IOSS.

5. Jakie są korzyści z KSeF?

Podstawowe korzyści, jakie niesie za sobą wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur z naszej perspektywy:

  • Prostsze i szybsze wystawianie oraz weryfikacja faktur kosztowych i sprzedażowych w formie elektronicznej, oszczędność czasu i brak zarządzania papierowymi dokumentami.
  • Faktura w KSeF to faktura doręczona kontrahentowi z dowolnego miejsca, dlatego nie może on tłumaczyć się, że nie otrzymał dokumentu, dlatego system przyspiesza proces akceptacji faktur,
  • Koniec obowiązku przechowywania faktur, ponieważ dokumenty są zapisywane w systemie e-faktur KSeF,
  • Skrócenie czasu oczekiwania na zwrot podatku VAT za fakturę z 60 dni do 40 dni.

6. Czy do e-faktury mogę dodać załączniki?

To często pojawiające się zapytanie. Takiej możliwości nie ma. Albo przekazujemy załączniki poza KSeF (mailowo ręcznie albo automatycznie, na przykład za pośrednictwem procesu w systemie DMS, ECM lub innym systemie wykorzystującym elektroniczny obieg faktur), albo umieszczamy w odpowiednim polu (DodatkowyOpis, DodatkoweInfo) linki do nich.

7. Czy mój system ERP/finansowo-księgowy wspiera KSeF?

Na rynku spotykamy się z dwoma podejściami producentów systemów:

Polscy producenci systemów ERP i finansowo-księgowych już podjęli konkretne kroki, by przeprowadzić wdrożenie w kierunku integracji z KSeF. Wielu z nich deklaruje, że dostosowali się do wprowadzanych zmian oraz ich produkty są już w pełni zgodne z tym systemem, lub że w najbliższym czasie będą gotowe do pełnej integracji. Ta proaktywna postawa wynika przede wszystkim z ich bliskiego związku z krajowym rynkiem i zrozumienia specyfiki lokalnych potrzeb.

Między innymi producenci tych rozwiązań zadeklarowali gotowość do wdrożenia krajowego systemu e faktur: Symfonia, Enova, CDN XL, Softlab ERP, MacroLogic, Wapro, Impuls EVO – BPSC, SIMPLE.ERP, Streamsoft, Navireo – insert, Sente S4.

Na drugim biegunie znajdują się międzynarodowi producenci systemów ERP i finansowo-księgowych, gdzie ciężar integracji będzie spoczywał prawdopodobnie na barkach lokalnego partnera.

Przykładowo MS Navision, SAP, Sap Business One, Oracle Financials, TETA ERP będą wspierać KSeF. Dodatkowo często te rozwiązania (dokładnie: instancja rozwiązania) funkcjonują w ramach danej korporacji przynajmniej w kilku krajach z różnymi systemami podatkowymi, co czyni z podjęcia decyzji co do integracji bardzo skomplikowany proces.  

7d7d4ebf e59b 4ab2 9c79 a8f609122a2f
KSeF a obieg faktur – tak prosto, jak to tylko możliwe 5

8. Mam workflow do elektronicznego obiegu faktur i ERP/system finansowo-księgowy – który należy łączyć z KSeF?

Jest to zależne od sposobu elektronicznego obiegu faktur stosowanego w firmie.

ERP/FK ma integrację z KSeF:

System ERP/FK pobiera i przekazuje dane do KSeF, a workflow pobiera dane z ERP/FK. W tym przypadku to system ERP jest pierwszym punktem wpływu faktur, a więc powinien być zintegrowany z KSeF.

Faktury, które napływają do systemu, są następnie przekazywane do DocuWare, gdzie podlegają procesom akceptacji, opisu i walidacji, często z wykorzystaniem innych dokumentów przechowywanych w DocuWare. Na końcu tego procesu dane są ponownie przekazywane do systemu ERP, który już został zintegrowany z KSeF. W takim przypadku, to system ERP wymaga najpierw danych z faktur, a DocuWare działa jako dodatkowy element w procesie przetwarzania dokumentów. Integracja z DocuWare jest już na miejscu, ale zakres danych przesyłanych między systemem ERP a DocuWare może ulec zmianie, aby dostosować się do nowego procesu z KSeF.

ERP nie ma integracji z KSeF:

Workflow można zintegrować z KSeF. W DocuWare (albo innym DMS do obiegu dokumentów) zdefiniowane są już procesy akceptacji faktur kosztowych, dlatego to ten system będzie zintegrowany z KSeF. KSeF jest wówczas kolejnym źródłem wpływu faktur. Te faktury podlegają procesom akceptacji, opisu, walidacji – również na podstawie innych dokumentów znajdujących się w DocuWare.

Na finiszu procesu dane przekazywane są do ERP/systemu finansowo-księgowego. Więc w tym przypadku DocuWare potrzebuje tych danych najpierw i stanowią one część z całości, którą chcemy przekazać do ERP/systemu finansowo-księgowego. Integrację z ERP już mamy, zmieni się tylko zakres danych.

9. Czy w DocuWare należy dalej trzymać faktury sprzedażowe/zakupowe?

KSeF ściąga z nas ten obowiązek, ale warto pamiętać o tym, że wyszukiwanie z DocuWare, zwłaszcza pełnotekstowe, stanowi bardzo silny argument za pozostawieniem tego systemu obiegu dokumentów.

Dodatkowo dochodzi element powiązań między dokumentami, na przykład chcąc szybko zobaczyć faktury powiązane z właśnie przeglądaną umową, należy mieć te faktury. Wygoda pracy i szybkość dostępu do informacji to silni obrońcy takiego repozytorium, które daje możliwość otrzymywania faktur drogą elektroniczną.

a2abb8ab 31ed 4b99 8cc6 dd12e4d734e3
KSeF a obieg faktur – tak prosto, jak to tylko możliwe 6

10. Czy rozwiązania OCR albo nawet inteligentnej indeksacji będą potrzebne przy KSeF?

Definitywnie będą potrzebne. Co prawda przy samej fakturze z KSeF OCR nie ma racji bytu, ale:

  • Nie wszystkie faktury będą pochodziły z KSeF, o czym pisaliśmy wcześniej,
  • Poza fakturą jest cała masa dokumentów potrzebnych w procesie jej akceptacji: listy umów, listy przewozowe, potwierdzenia dostawy, protokoły odbioru, CMR i inne. Dla tych dokumentów OCR albo inteligentna indeksacja systemu DocuWare, która będzie się starała opisać dokument za użytkownika, w dalszym ciągu jest gigantyczną oszczędnością czasu dla pracowników.

11. Czy w KSeF wystawię proformę?

Nie – faktura proforma nie jest dokumentem księgowym, dlatego tego typu dokumenty nie mogą być wystawione przez Krajowy System e-Faktur.

Chcesz wdrożyć to u siebie?

Autor wpisu

Adam Chodkowski

Konsultant oraz Prezes Zarządu w DocWay sp. z o.o. W DocWay pomaga firmom pozbyć się papieru z wewnętrznych obiegów, oraz zarządzać tymi dokumentami z poziomu smartfona, komputera lub tabletu. Przedsiębiorca, co pozwoliło Adamowi na zrozumienie wyzwań związanych z procesami i zarządzaniem firmą. Na co dzień pomaga klientom usprawniać ich procesy związane z dokumentami.

Powiązane wpisy

Zapisz się na listę!

I otrzymaj darmowy e-book: „Biuro bez papieru w 90 dni”